Notebook Lenovo [21U2008KTH] ThinkPadE14G7 Ultra7 258V/32GB/1TB SSD/14.0″/W11P
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad E14 G7 |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare 45% NTSC 60Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V (12 MB Cache/ 8-Cores(4P + 4E)/8-Threads/ 2.2 GHz up to 4.8 GHz/ with NPU 47 TOPS) |
| RAM | 32GB Soldered LPDDR5x-8533; MoP Memory |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0 |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel Arc Graphics 140V (8-Xe Cores; up to 1.95 GHz; 64 TOPS) |
| Touch Screen | None |
| Port | 1x USB-A 3.2 Gen 1 5Gbps; 1x USB-A 3.2 Gen 2 10Gbps; 1x USB-C 3.2 Gen 2×2 20Gbps (PD 3.1 / DP 1.4); 1x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD 3.1 / DP 2.1); 1x HDMI; 1x Audio jack (3.5mm); 1x RJ-45 |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Battery | 48Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Keyboard | Backlit; Thai |
| Numpad | None |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 313 x 220.3 x 20.5 mm |
| Weight | Starting at 1.34 kg |
| Warranty | 3Y Premier Support Upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
THB 47,600.00ราคา


![Notebook Lenovo [21U2008KTH] ThinkPadE14G7 Ultra7 258V/32GB/1TB SSD/14.0″/W11P](https://static.wixstatic.com/media/1f7e50_d97c5c953d134155b2d56d9227c6af3e~mv2.jpg/v1/fill/w_700,h_700,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/1f7e50_d97c5c953d134155b2d56d9227c6af3e~mv2.jpg)

.png)