Notebook Lenovo [21U2004PTH] ThinkPad E14 G7 Ultra 5 228V/32GB/1TB SSD/14.0″
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad E14 G7 (Intel) |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare; 45% NTSC; 60Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 5 228V (8 MB Cache/ 8-Cores(4P + 4E)/8-Threads/ 2.1 GHz up to 4.5 GHz/ with NPU 40 TOPS) |
| RAM | 32GB Soldered LPDDR5x-8533; MoP Memory (not upgradable) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0 |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel Arc Graphics 130V (7-Xe Cores; up to 1.85 GHz; 53 TOPS) |
| Touch Screen | None |
| Port | 1x USB-A 3.2 Gen 1 5Gbps; 1x USB-A 3.2 Gen 2 10Gbps; 1x USB-C 3.2 Gen 2×2 20Gbps (PD 3.1 / DP 1.4); 1x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD 3.1 / DP 2.1); 1x HDMI; 1x Audio jack (3.5mm); 1x RJ-45 |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Battery | 48Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Keyboard | Backlit; Thai |
| Numpad | None |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 313 x 220.3 x 20.5 mm |
| Weight | Starting at 1.34 kg |
| Warranty | 3Y Premier Support Upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
THB 38,500.00ราคา


![Notebook Lenovo [21U2004PTH] ThinkPad E14 G7 Ultra 5 228V/32GB/1TB SSD/14.0″](https://static.wixstatic.com/media/1f7e50_8442c3d5422c4c1e9148932e734e67f4~mv2.jpg/v1/fill/w_700,h_700,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/1f7e50_8442c3d5422c4c1e9148932e734e67f4~mv2.jpg)

.png)