Notebook Lenovo (21SK00CUTA) ThinkBook16G8 Ultra5 225U/16GB/512GB SSD/16.0″/DOS
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkBook 16 G8 IAL |
| Display | 16.0″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare 45% NTSC 60Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U (12 MB Cache/ 12-Cores(2P + 8E/ 2LPE)/14-Threads/ 1.5 GHz up to 4.8 GHz/ with NPU 12 TOPS) |
| RAM | 16GB (1x 16GB) SODIMM DDR5-5600; Up to 64GB (2x 32GB) |
| Storage | 512GB M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe SSD |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel Graphics (4-Xe Cores; up to 2.00 GHz) |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1 5Gbps; 1x USB-C 3.2 Gen 2 10Gbps (PD / DP) 1x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD / DP); 1x HDMI 2.1 up to 4K/60Hz; 1x Combo audio jack; 1x RJ-45; 1x SD card reader |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Battery | 71Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Keyboard | Non-backlit Thai |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| OS | DOS |
| Dimension | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.7 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite |
THB 27,100.00ราคา




.png)