Notebook Lenovo [21SJ00FDTA] ThinkBook14G8 Ultra5 135H/16GB/512GB SSD/14.0″/DOS
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkBook 14 G8 |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 5 135H (18 MB Cache/ 14-Cores(4P-8E-2LPE)/18-Threads/ 1.7 GHz up to 4.6 GHz Turbo) |
| RAM | 16GB (1x 16GB) SODIMM DDR5-5600; Up to 64GB (2x 32GB) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel Graphics (*need 16GB minimum of dual-channel Memory will function as Intel Arc Graphics) |
| Touch Screen | None |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1 5Gbps; 1x USB-C 3.2 Gen 2 10Gbps (PD 3.0 / DP12.4); 1x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD 3.0 / DP 2.1); 1x HDMI 2.1; 1x Combo jack (3.5mm); 1x RJ-45; 1x SD card reader |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Battery | 60Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Keyboard | Non-backlit; Thai |
| Numpad | None |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| OS | DOS |
| Dimension | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.36 kg |
| Warranty | 1Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
THB 23,100.00ราคา


![Notebook Lenovo [21SJ00FDTA] ThinkBook14G8 Ultra5 135H/16GB/512GB SSD/14.0″/DOS](https://static.wixstatic.com/media/1f7e50_d65cc7b096ef43f4bc797f9abe27ea03~mv2.jpg/v1/fill/w_700,h_700,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/1f7e50_d65cc7b096ef43f4bc797f9abe27ea03~mv2.jpg)

.png)