Notebook Lenovo [21SJ00BGTH] ThinkBook14G8 Ultra5 225U/16GB/512GB SSD/14.0″/W11P
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkBook 14 G8 IAL |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare; 45% NTSC; 60Hz |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U (12 MB Cache/ 12-Cores(2P + 8E/ 2LPE)/14-Threads/ 1.5 GHz up to 4.8 GHz/ with NPU 12 TOPS) |
| RAM | 16GB (1x 16GB) SODIMM DDR5-5600; Up to 64GB (2x 32GB) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe; Up to 2x M.2 SSD Bay |
| Graphics | Integrated Graphics: Intel Graphics (4-Xe Cores; up to 2.00 GHz) |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1 5Gbps; 1x USB-C 3.2 Gen 2 10Gbps (PD 3.0 / DP12.4); 1x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD 3.0 / DP 2.1); 1x HDMI 2.1; 1x Combo jack (3.5mm); 1x RJ-45; 1x SD card reader |
| Camera | 1080p FHD with Privacy shutter |
| Battery | 60Wh; 65W USB-C Adapter |
| Keyboard | Non-backlit; Thai |
| Numpad | None |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211; 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.36 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite |
THB 28,900.00ราคา


![Notebook Lenovo [21SJ00BGTH] ThinkBook14G8 Ultra5 225U/16GB/512GB SSD/14.0″/W11P](https://static.wixstatic.com/media/1f7e50_d65cc7b096ef43f4bc797f9abe27ea03~mv2.jpg/v1/fill/w_700,h_700,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/1f7e50_d65cc7b096ef43f4bc797f9abe27ea03~mv2.jpg)

.png)