Notebook ASUS (90NX08N1-M017C0) ExpertBook B3605CCA-MB1078X Ultra 5 125H/16GB
| Brand | Asus |
| Model | ExpertBook B3 B3605CCA-MB1078X |
| Display | 16.0″ WUXGA (1920 x 1200) 16:10; Wide view; Anti-glare display; LED Backlit; 300nits; NTSC: 45%; Screen-to-body ratio:85 % |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H (18 MB Cache/ 14-Cores(4P+8E+2+LPE)/18-Threads/ 1.2 GHz up to 4.5 GHz Turbo) |
| RAM | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD; TCG Opal 2.0 self-encrypting drive (SED) |
| Graphics | Integrated graphics: Intel Graphics (*need 16GB minimum of dual-channel Memory will function as Intel Arc Graphics) |
| Port | 2x USB-A 3.2 Gen 1; 2x USB-C 3.2 Gen 2 (PD/DP); 1x HDMI 2.1 TMDS; 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x RJ45 |
| Camera | 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter |
| Battery | 50WHrs 3S1P 3-cell Li-ion; 65W USB-C AC Adapter |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Fingerprint |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2×2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| OS | Windows 11 Pro |
| Dimension | 35.84 x 25.39 x 1.89 ~ 1.90 cm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 3 Years onsite (1 Year perfect warranty) |
THB 34,990.00ราคา




.png)